233. IdS: Objev gravitačních vln: kosmická hluchota vyléčena

KDY: 9. května, 17 h
KDE: Vzdělávací centrum SVK PK, Smetanovy sady2, Plzeň
Mapa: na serveru Mapy.cz či Google Maps

V únoru ohlásili fyzici pracující s detektorem LIGO objev gravitačních vln, předpovězených Einsteinovou obecnou teorií relativity o 100 let dříve. Šlo zároveň o první pozorování dramatického sloučení dvojice černých děr. Přednáška se podívá na fyziku i historii černých děr i gravitačních vln, design a inženýrskou genialitu neuvěřitelně citlivých zařízení LIGO, s nimiž byly pozorovány, některé události ze zákulisí objevu i na možné další objevy v astrofyzice a kosmologii, které se přiblížily nadosah, protože vesmír nyní můžeme nejen vidět, ale i "slyšet".

Luboš MotlDr. Luboš Motl se narodil v roce 1973. Absolvoval magisterské studium na MFF UK a 11. září 2001 obhájil doktorát z fyziky na Rutgersově univerzitě v New Jersey. Tři roky pak působil jako badatel v tajemné harvardské Society of Fellows a další tři roky jako člen harvardského fakultního sboru. Nynější fyzik na volné noze a publicista je autorem desítek technických článků souvisejících s teorií strun, francouzské populární knížky Rovnice Bogdanových, spoluautorem učebnice Pěstujeme lineární algebru a překladatelem dvou populárních knih Briana Greenea, Elegantní vesmír a Skrytá realita.