230. IdS: Od kriminalistických včerejšků k pisatelským zítřkům

KDE: místnost UV 115, budova FST, Univerzitní 22, Borská pole
Mapa: na serveru Mapy.cz či Google Maps
KE STAŽENÍ: pozvánka ve formátu A3

Přednášející je rodákem z dejvické čtvrti poznamenané blízkostí dnešní Podbabské rezidence, stadionem Dukly Praha i dotekem tmavých černých skal, na jejichž vrcholu se tyčí rudolfovský manýr pražské zříceniny na Babě.
Druhým, stejně významným domovem se mu stala Šumava, její nespoutaná, tvrdá, věky zocelená i úžasná šumavská příroda. V Sušici s drobnými přestávkami žije v podstatě od roku 1966. Do její městské brány vkročil k vykonání základní vojenské služby a zůstal zde, nejspíše již na věky. Půl století bude se Šumavou spjat v příštím roce. Ve svých názorech byl vždy výrazem internacionalista a svobodomyšlenkář, i když se to k jeho povolání policisty ani moc nehodilo ... kdo ví?
Tudíž kontroversní se může zdát jeho spojení policisty – kriminalisty, laškujícího básníka i regionálního pisálka!

Martin ProšekKarel Fořt, s prvopočátečním uplatněním pseudonymu „BORFORT “ – policista ve výslužbě a spisovatel. Narozen v roce 1947 v Praze, absolvent střední odborné školy, gymnázia a později i Vysoké školy SNB, druhé fakulty VB, kdy po jejím ukončení získal v roce 1987 právnické vzdělání. Profesní naplnění našel u služby kriminální policie v Klatovech. Významně přispěl k založení národní sekce International Police Association v bývalém Československu. Po rozdělení republik v roce 1993 se stal prvým prezidentem IPA, České sekce. Od roku 1990 – 2007 pracoval jako tiskový mluvčí, komisař SKP a zástupce ředitele PČR OŘ v Klatovech. Po uvolnění své funkce mladším a perspektivnějším ještě rok pracoval jako analytik bezpečnostních činností a případů, aby v roce 2008 natrvalo odešel do penze, ve svých jednašedesáti letech. Svému životnímu poslaní, práci pro druhé obětoval celý svůj život. Na sklonku své profesní kariéry se počal intenzivněji věnovat psaní. Napsal tři samostatné básnické sbírky, čtvrtou ve spolupráci se svojí pražskou neteří Janou. Oblast prózy má počinků pět. Šestá kniha právě dorazila v tento předvánoční čas na pulty knihkupectví.