228. IdS: Archeologie dálkových styků a kontaktů

Mapa: na serveru Mapy.cz či Google Maps
KE STAŽENÍ: pozvánka ve formátu A3

ZÁZNAM PŘEDNÁŠKY: video na YouTube/IDA

Archeologie dálkových styků a kontaktů představuje tzv. ševní obor s přesahy do celé řady historických disciplín. Na základě mezioborového srovnávacího studia se pokouší podle pramenného materiálu zjišťovat směry, povahu a případně i intenzitu kontaktů a styků mezi civilizacemi různých geografických pásem a odlišných kulturních tradic. Posluchači se po přednesení stručného metodického úvodu seznámí s "případovou studií" dokladů pro vztahy mezi západoslovanskými kulturami a Hedvábnou cestou
v raném středověku.

Petr CharvátProf. PhDr. Petr Charvát, DrSc., vyučuje na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni a na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.Zabývá se vznikem a nejstarším vývojem prvotní státnosti na starověkém Blízkém Východě, a též nejstaršími dějinami přemyslovského státu českého. Je autorem mnoha odborných publikací a článků, za něž získal řadu významných literárních ocenění.
Mezi jinými je autorem publikací Mesopotamia Before History, The iconography of pristine statehood – Painted pottery and seal impressions from Susa, southwestern Iran, Zrod českého státu či Ancient Mesopotamia - Humankind‘s Long Journey into Civilization.