209. IdS: Hologramy a holografie

Mapa: na serveru Mapy.cz či Google Maps
KE STAŽENÍ: pozvánka ve formátu A3

ZÁZNAM PŘEDNÁŠKY: video na YouTube/IDA

Na Internetu můžeme samozřejmě najít tisíce obrázků ke slovu „hologram“. Paradoxně ale většina zobrazuje nějaký nesmysl, respektive lidovou představu o pojmu „hologram“, která má se skutečností málo společného. Na přednášce si ukážeme, že hologram - ploché sklíčko jistých vlastností - skutečně dokáže vytvořit perfektní iluzi skutečnosti, ale jinak, než si většina veřejnosti myslí. Ukážeme si, že každý střípek hologramu sice obsahuje celý obraz, ale opět s jistou výhradou. Ukážeme si, k čemu jsou hologramy vlastně užitečné a jakým směrem se vývoj hologramů ubírá.

Paul Von BlumIng. Petr Lobaz se zabývá klasickou a digitální holografií jak odborně, tak popularizačně. Pracuje jako asistent na katedře informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, kde se dále věnuje principům počítačové grafiky, multimediálním
technologiím a předtiskové přípravě.